Troje siódmoklasistów z naszej szkoły wzięło udział w konkursie badawczym „Postaw na słońce”. Projekt polegał na rozpowszechnieniu wiedzy o mikroinstalacjach OZE (Odnawialne Źródła Energii), czyli urządzeniach, pozwalających wytwarzać energię elektryczną we własnym zakresie na swój własny użytek. Pozyskiwanie energii w tradycyjny sposób, czyli przez spalanie np. węgla, niesie ze sobą niezwykle szkodliwe skutki dla środowiska ze zmianami klimatycznymi i smogiem na czele. Dowiedzieli się jak można sobie z tym radzić i teraz chcą się podzielić z Wami zdobytą dotychczas wiedzą.
Energia i skutki korzystania z nieodnawialnego źródła energii:
Aby przetwarzać energię, musimy najpierw znaleźć jej źródło, które możemy nazwać paliwem. Niestety, paliwa używane dziś powszechnie czyli gaz, węgiel bądź olej opałowy nie są nieskończone, a ich spalanie jest szkodliwe dla środowiska, skutkami tego są:
· smog
· rozpuszczanie się lodowców
· ocieplenie klimatyczne
Co to są odnawialne źródła energii (OZE)
Są takie źródła energii, których zasób odnawia się w krótkim czasie. W Polsce możemy pozyskać energię z takich OZE jak:
· energia słoneczna
· energia wiatru
· energia wody
· energia geotermalna
· energia biomasy
Jak działa fotowoltaika – przykład OZE
Głównym narzędziem jest panel fotowoltaiczny, w którym pod wpływem promieni słonecznych wytwarza się ładunek elektryczny. W efekcie zachodzących reakcji fizycznych powstaje prąd stały. Energia pozyskana w postaci prądu stałego zamieniana jest przez odpowiednie urządzenie na prąd zmienny czyli taki, jaki znajduje się w gniazdkach domowych i zasila urządzenia elektryczne.
Sposoby oszczędzania energii elektrycznej:
· wyłączanie zasilaczy, ładowarek z gniazdka
· wyłączenie świtała
· wymiana żarówek na żarówki LED