• Konkurs badawczy - „Postaw na słońce”

18.05.2023

Troje siódmoklasistów z naszej szkoły wzięło udział w konkursie badawczym „Postaw na słońce”. Projekt polegał na rozpowszechnieniu wiedzy o mikroinstalacjach OZE (Odnawialne Źródła Energii), czyli urządzeniach, pozwalających wytwarzać energię elektryczną we własnym zakresie na swój własny użytek. Pozyskiwanie energii w tradycyjny sposób, czyli przez spalanie np. węgla, niesie ze sobą niezwykle szkodliwe skutki dla środowiska ze zmianami klimatycznymi i smogiem na czele. Dowiedzieli się jak można sobie z tym radzić i teraz chcą się podzielić z Wami zdobytą dotychczas wiedzą.

Energia i skutki korzystania z nieodnawialnego źródła energii:

Aby przetwarzać energię, musimy najpierw znaleźć jej źródło, które możemy nazwać paliwem. Niestety, paliwa używane dziś powszechnie czyli gaz, węgiel bądź olej opałowy nie są nieskończone, a ich spalanie jest szkodliwe dla środowiska, skutkami tego są:
            · smog
            · rozpuszczanie się lodowców
            · ocieplenie klimatyczne

Co to są odnawialne źródła energii (OZE)

Są takie źródła energii, których zasób odnawia się w krótkim czasie. W Polsce możemy pozyskać energię z takich OZE jak:
            · energia słoneczna
            · energia wiatru
            · energia wody
            · energia geotermalna
            · energia biomasy

Jak działa fotowoltaika – przykład OZE

Głównym narzędziem jest panel fotowoltaiczny, w którym pod wpływem promieni słonecznych wytwarza się ładunek elektryczny. W efekcie zachodzących reakcji fizycznych powstaje prąd stały. Energia pozyskana w postaci prądu stałego zamieniana jest przez odpowiednie urządzenie na prąd zmienny czyli taki, jaki znajduje się w gniazdkach domowych i zasila urządzenia elektryczne.

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej:
            · wyłączanie zasilaczy, ładowarek z gniazdka
            · wyłączenie świtała
            · wymiana żarówek na żarówki LED

• Sukcesy wojewódzkie: III miejsce, Projekt z ZUS

18.05.2023

Praca projektowa przygotowana przez uczniów klasy 1b zdobyła III miejsce w etapie wojewódzkim konkursu organizowanego w ramach Projektu z ZUS.
            Na język migowy tłumaczyli:
            Mariia Pryhodko
            Natan Puchalski
            Maksymilian Żołnierczuk
            Olivier Kawczyński

Historie opowiedziały:
            Mi Mi Hoang
            Hanna Sękowska
            Liliana Więsyk

Ilustracje: uczniowie klasy 1b
            Gratulujemy!!!

Nauczyciele opiekunowie: Katarzyna Chibowska, wychowawczyni klasy 1b, nauczycielka języka migowego.
            Anna Lewandowska, koordynatorka Projektu z ZUS, autorka scenariusza, montaż materiału.

Gratulujemy uczniom klasy 1b zaangażowanym podczas realizacji pracy projektowej oraz opiekunom i zachęcamy do wysłuchania opowieści "Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne, czyli... czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie... robił"
            Link do filmu: https://youtu.be/jWviMOl4Q_E

W ramach realizacji Projektu z ZUS w tym roku zgłosiliśmy na konkurs trzy prace.
            Drugi film przygotowały uczennice klasy 8d:
            Emilia Chajęcka, Aleksandra Radej, Ida Jakubczyk, Hanna Olejniczak
            Link do filmu: https://youtu.be/cFmVNsTxA-c

W kategorii plakat zgłosiliśmy pracę przygotowaną przez Sebastiana Górniaka (8d)
            Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Koordynatorką Projektu z ZUS jest Anna Lewandowska.

• Sukcesy wojewódzkie: wręczenie nagród laureatom

12.05.2023

Czy wiecie dlaczego jedna z alejek w Parku Czechowickim nosi nazwę Haliny Kifer-Pomykalskiej "Kropelki"?

Losy lokalnej Bohaterki oraz ciekawe zdjęcia z czasów "Kropelki" można poznać w pracy "Mistrzyni mojej małej ojczyzny", za którą Jakub Ryczkowski (8c) otrzymał w kategorii prezentacja multimedialna wyróżnienie.

Wczoraj, 11 maja w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – siedzibie głównej Muzeum Niepodległości odbyło się wręczenie nagród laureatom XXII edycji wojewódzkiego konkursu "Mazowsze - moja mała ojczyzna". Jakub uczestniczył w tej uroczystości i z dumą reprezentował naszą szkołę.

Ogromnie cieszymy się, że kolejny raz Muzeum Niepodległości docenia prace, które przedstawiają postaci związane z Dzielnicą Ursus, a nasi uczniowie odnoszą sukcesy.

Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia prezentacji:

Opiekunem konkursu była Anna Lewandowska.

Dziękujemy Pani Małgorzacie Stańczyk, córce Haliny Kifer-Pomykalskiej pseudonim "Kropelka" za udostępnienie zdjęć i wspomnień.