• Welcome to Poland - Erasmus+

      26.11.2022

      Powitanie gości z Włoch, Słowenii, Finlandii i Niemiec.

      22 listopada odbyło się oficjalne powitanie przedstawicieli Włoch, Słowenii, Finlandii i Niemiec, z którymi wspólnie realizujemy międzynarodowy projekt: "Circular economy for future community: reduce, reuse, recycle", Erasmus+ 2020 – 2022. W uroczystości wzięli udział goście z zagranicy, przedstawiciele naszej szkoły, uczniowie i nauczyciele. Przybyłych powitała Pani Dyrektor Edyta Gawlicka. Gościliśmy Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Pana Bogdana Olesińskiego, zastępcę burmistrza, Pana Kazimierza Sternika oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Dzielnicy, Panią Wandę Kopcińską. Oficjalne powitanie Gości poprzedzone zostało wspaniałym występem uczniów naszej szkoły oraz krótkim występem uczniów z Finlandii, który został nagrodzony gromkimi brawami.

      Program wizyty dla naszych koleżanek i kolegów z Włoch, Słowenii, Finlandii i Niemiec był bardzo napięty. Po części oficjalnej, uczniowie realizujący projekt Erasmus + wzięli udział w lekcjach biologii, języka angielskiego, chemii i nauczania początkowego. Zwiedzili również szkołę, a na koniec wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

      Kolejne dni zapowiadały się równie ciekawie:
      - środa: uczniowie z Włoch, Słowenii, Finlandii i Niemiec prezentowali swoje kraje i głowny temat spotkania w Polsce "Energia". Kolejnym punktem programu była wycieczka objazdowa po Warszawie i warsztaty w Wedlu.
      - Czwartek: wizyta w Centrum Nauki Kopernik i Planetarium. Po południu część grupy odwiedziła Ambasadę Słowenii.
      - Piątek: pożegnanie i zakończenie wizyty w Polsce.

      Wkrótce kolejne galerie.

     • Nasze sukcesy - #Obrońcy Niepodległej, III miejsce

      17.11.2022

      Z ogromną radością informujemy, że nasza uczennica Emilia Chajęcka (8d) została laureatką III miejsca II edycji konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej, którego organizatorem jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
      W ramach konkursu uczniowie szkół podstawowych mieli przedstawić wybraną postać obrońcy niepodległej Polski, która w trakcie II wojny światowej (w latach 1939-1945) z bronią w ręku, bądź w inny sposób, wzięła czynny udział w walce o niepodległy byt państwa polskiego.

      Zapraszamy do opisu pracy przygotowanego przez Autorkę nagrodzonej pracy:

      Praca ta została zainspirowana moim bohaterem Niepodległej. Po długich namysłach w końcu wybrałam, że moją bohaterką z tamtych czasów jest Stanisława Leszczyńska. Była to kobieta osadzona w niemieckim obozie zagłady Aushwitz-Birkenau pomagała odbierać porody i ratowała życia wszystkim dzieciom, które w każdej chwili były narażone na śmierć z rąk hitlerowców. Nie bała się własnej śmierci, lecz zależało jej na życiu innych. Postać ta jest również mi bliska, ponieważ uratowała mojego dziadka, który urodził się w Aushwitz. Można powiedzieć, że była aniołem w piekle. Moim zdaniem taka osoba powinna być wzorem dla wszystkich, dlatego też przedstawiłam ją na pracy z dużymi czarnymi skrzydłami na tle bramy śmierci.

     • Apel z okazji Święta Niepodległości

      15.11.2022

      10 listopada, w dniu poprzedzającym wyjątkową i radosną 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie oraz nauczyciele obejrzeli pięknie przygotowane programy artystyczne. W patriotyczny nastrój wprowadziły wszystkich uczniów pieśni i oryginalne wykonania utworów muzycznych. Inscenizacje były pełne emocji i niezwykle przejmujące. Występom towarzyszyła piękna oprawa muzyczna w wykonaniu solistów i naszych młodszych artystów.
      Dziękujemy za piękne chwile i cudowny nastrój.

     • Szkolny projekt cyrkularny

      08.11.2022

      We wtorkowe popołudnie szkolna sala zamieniła się w swoistą pracownię krawiecką. Przybywało przyniesionych z domów zbytecznych już kolorowych ubrań. Jedne dzieci wycinały z tkaniny zarys lalki, w rękach innych - „tańcowała igła z nitką”. A wszystko za sprawą realizowanego przez uczniów Szkolnego projektu cyrkularnego, do realizacji którego zainspirowała nas tematyka podnoszona podczas szkoleń „Planeta na nowo” oraz ogłoszony tam „Konkurs popularyzujący wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym Ekocyrkularni organizowany przez Województwo Mazowieckie. Podczas realizacji projektu młodzież uświadomiła sobie, że chcąc ratować Ziemię i jej zasoby należy odstępować od powszechnego myślenia „weź – użyj - wyrzuć” zaś  zmierzać do odpowiedzialnego postępowania w myśl zasady: nic się nie zmarnuje, wykorzystamy do maksimum zasoby będące już w użyciu poprzez danie im „nowego życia. O ileż ograniczymy w ten sposób ilość odpadów! 

      Warsztaty Grupowej Odnowy Zniszczonego czyli szycie laleczek ze starych ubrań i nieużytecznych innych tekstyliów to już prawie zwieńczenie Projektu. Poprzedziła je edukacja uczniów na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Uczniowie klas siódmych i ósmych w formie pracy warsztatowej poznawali hierarchię postępowania z zasobami i odpadami. Powstał bank pomysłów na temat praktycznego wykorzystania tychże zasad w konkretnym działaniu adekwatnym do warunków szkolnych. Wybór tematyki działania nie był łatwy. Musiało być to zadanie wykonalne a ponadto chciano mu nadać konkretny cel, by czemuś służyło. Z pomocą przyszedł kalendarz a w nim – zbliżające się Mikołajki. A gdy Mikołajki to i prezenty! Gdy mowa zaś o prezentach, to zaraz w grę wchodzi ekonomia. A może spróbować inaczej? Tanio, zgodnie z zasadami GOZ gdyż w oparciu o zasoby będące już w obiegu (z wyraźnym więc ograniczeniem odpadów), samodzielnie ale w grupie rówieśniczej, według własnej inwencji twórczej, ku radości potencjalnych obdarowanych. Ustalono, że bardzo przydatne będzie pogotowie krawieckie w osobach dorosłych – rodziców. Tak stworzył się pomysł Warsztatów Grupowej Odnowy Zniszczonego czyli szycie laleczki o imieniu TANIA do przytulania. Obdarowane nimi zostaną dzieci z domów dziecka i przebywające w szpitalach. Część z nich pojedzie na Ukrainę. 

      Niezwykle ważnym i ekscytującym komponentem Projektu było „sprzedawanie” wiedzy o GOZ mieszkańcom – przypadkowym przechodniom. Organizując happening chcieliśmy zwrócić uwagę lokalnej społeczności na problem konieczności mądrego korzystania z zasobów Ziemi, nadać rozgłos dla ważnych dla wszystkich kwestii. Grupy uczniowskie przeprowadzając tematyczną sondę uliczną bądź mini-quizy dzieliły się z innymi wcześniej zdobytą wiedzą. 

      Podjęcie wyzwania konkursowego było dla uczniów i nauczycieli bardzo ekscytujące i pracochłonne. Przyniosło wiele korzyści merytorycznych i wychowawczych. Przypomniane zostały zasady pracy projektowej, które pomogły poradzić sobie z tak wielką ilością podjętych wyzwań. Pozostało jeszcze świętowanie sukcesu, ale odłożone zostało ono na zbliżające się Mikołajki, gdy już nasze lalki trafią do rąk adresatów.

      Zofia Nawrocka  

  • Galeria zdjęć

    brak danych